Tagasi

Logistika Plussi päikesepaneelid tasuvad 8 aastaga

Pärnu tarneahelakonverentsil esines Logistika Plussi logistikajuht Madis Rõzov, kelle sõnul ettevõtte Nurmevälja logistikakeskuse seinale paigaldatud päikesepaneelid teenivad investeeringu tagasi kaheksa aastaga.

Logistika Pluss paigaldas Irus asuva logistikakeskuse seinale päikesepaneelid eelmise aasta alguses. Investeeringu suurus oli 125 000 eurot. Paneelide koguvõimsus on 92,5 kW. „Meie arvestuste kohaselt tasub meie päikesepaneelide investeering 8 aastaga,“ rääkis Rõzov.

päikesepaneelid

Samas hoiatas ta, et päikesejaamade võimsuse planeerimisega ei tasu liiale minna. „Ei ole mõtet toota päikeseenergiat rohkem, kui ise ära kasutad,“ ütles Rõzov. Tema väitel tuleb elektrit ise tootes kokkuhoid erinevatest tasudest, mida tuleks elektrit ostes maksta – võrgutasu ja aktsiis. Rõzovi kinnitusel tõstavad need tasud elektri hinda poole võrra. Elektrit tootes tekib aga efekt, kui elekter ise ära kasutatakse. Logistika Plussi eelmise aasta kogemus näitas, et suvel suudab päikesepaneelidega toodetud energia katta 80% ettevõtte elektrienergia vajadustest.

Rõzov lükkas ümber ka väite, et Eestis ei jätku piisavalt päikest. Ta näitas uuringut, millest selgus, et suvel päikesepaneelide tootlikkus Haapsalus suurem kui Saksamaal Münchenis või Berliinis. Rõzovi selgitusel on asi selles, et päikesepaneelide tootlikkus madalal temperatuuril on suurem kui kõrgel temperatuuril, ehk kuumaks köetud päikesepaneel toodab vähem.

Päikeseenergia tootmise plussidena nimetas Rõzov ka majanduslikku turvalisust. Elektrihinna kasvuks on prognoositud 10% aastas. Päikesepaneelidega on elektri hind aga fikseeritud 30 aastaks.

Logistika Pluss on asunud päikesepaneele paigaldama ka oma Tallinnas Punasel tänaval asuvale laohoonele.

Artikkel ilmus 24.08.2015 Äripäeva Tööstusuudistes