Tagasi

Mida peaksin teadma, kui soovin paigaldada päikesepaneele oma kodule?

Kui palju peaks ühel väiksel majal päikesepaneele olema, et Eesti tingimustes saaks elektrivajadus kaetud?

Elektrivajadust 100% päikesepaneelidega katta ei saa, kui me räägime süsteemist, kus puuduvad akud. Küll aga saavad asjatundjad majapidamiste eelnevate aastate keskmisi tarbimisandmeid vaadates välja arvutada, milline on kõige optimaalsem lahendus, mis väiksele elamule sobiks. Elamu väiksus siin tegelikult rolli ei mängigi, vaid ikka elektritarve. See tähendab, et väike elekterküttega elamu võib palju rohkem päikesepaneele vajada kui suurem maja, mis ei kasuta elekterkütet. Eramajade puhul räägime tavaliselt 5–11 kW suurustest süsteemidest, mis annavad soovitud energiasäästu ja rahalise kokkuhoiu.

Millal hakkavad päikesepaneelid Eesti tingimustes ära tasuma?

Investeeringu tasuvuse osas saab kasutaja ise palju ära teha. Tasuvus jõuab kõige kiiremini kätte siis, kui päikesepaneelidest toodetud elektrist kasutatakse võimalikult palju ära oma tarbeks. See tähendab, et kui päike paistab, siis on õige aeg panna tööle pesumasin jt elektritarbijad, mida on võimalik niimoodi ajatada. Eramute puhul räägime tavaliselt tasuvusest 9–10 aastaga, milline see aga täpselt olema saab, ei oska me öelda, sest kui palju tõusevad elektrihind ja võrgutasud, ei oska keegi täpselt.

 

päikesepaneelid

Kui kallis on päikesepaneelide paigaldamine? Mida tuleb eelnevalt teada?

Väikesele eramule, mille energiatarve on aastas umbes 5000 kWh, soovitame süsteemi 4–5 kW, mille maksumus on siis vastavalt 6000–7000 eurot. Hinda mõjutab eelkõige see, millisele katusematerjalile paneelid paigaldatakse, sest eri katustele on välja töötatud spetsiaalsed kinnitused, mille hind mõjutab paigalduse maksumust.

Kuna päikesepaneelide süsteem on mõeldud töötama 30 ja enam aastat, siis tasuks vaadata ka tulevikku enne sobiliku süsteemi väljatöötamist, sest kui elektritarve peaks märgatavalt tõusma või langema lähiaastatel, siis oleks kasulik sellega arvestada päikesepaneelide planeerimisel. Teiseks on tarvis, et inimesed teaksid, et nende sääst tekib lisaks sellele, et nad ostavad võrgust vähem elektrit, ka sellele, et igalt võrku müüdud kilovatt-tunnilt saab börsihinda ning taastuvenergiatoetust, mis sel aastal on 5,37 senti.

Kolmandaks soovitaks neil, kes plaanivad sel või järgmisel aastal päikesepaneelid soetada, kiirustada, sest 1. jaanuarist 2017 muutub elektrituruseadus, millega seoses muutub kuuldavasti ka taastuvenergia toetuste määr ning taotlemise kord ebasoodsamaks. Seega on praegu õige aeg investeering tulevikku ära teha.