PÄIKESEELEKTRIJAAM KUI INVESTEERING
Täna, kus riikide keskpankade väga suurest rahatrükist tulenevalt on inflatsioon tõusutrendis ja see omakorda kergitab elektrihinda, otsivad paljud võimalusi, kuidas vähendada elektrikulusid ja kaitsta oma raha hinnatõusu eest. Hea võimalus on investeerida päikeseelektrijaamadesse.
Taastuvenergia lahendusi pakkuva ettevõtte Energogeni juhatuse liige Priit Kärner kinnitas, et oma päikesejaama investeerimine aitab neid kahte probleemi hõlpsasti koos lahendada. Päikesejaam on alternatiivne investeering teenida passiivset tulu, mis on riskivaba, loob energiasõltumatust ja aitab vähendada ökoloogilist jalajälge. Et pensionieas ei peaks suuri elektriarveid maksma, tasub päikeseelektrijaama investeerida juba täna.
«Päikeseelektrijaam kui investeering sobib kõigile, kelle majapidamine tarbib elektrit. Kui pensionikeskuse andmetel on EPI üldindeksi 15 aasta keskmine tootlus 3,1 protsenti (2006–2020), siis päikeseelektrijaama tootlus eramaja puhul jääb hinnanguliselt seitsme kuni kümne protsendi vahele. Keskmise suurusega eramu päikesejaam hoiab aastas kokku hinnanguliselt 600–800 eurot elektriarvetelt. Tasuvusaeg sõltub elektri börsihinnast ja enda päikeseenergia tarbimisest. Mida rohkem päikeseenergiat klient ära tarbib ja mida kiiremini elektrihind kallineb, seda kiirem on tasuvusaeg ja kõrgem investeeringu tootlus. Oma päikesejaama investeeringu tootlus ületab keskmist pensionifondi investeeringut pea kahekordselt. Mis kõige olulisem, see on riskivaba – ei sõltu finantsturgude kõikumistest,» rääkis Kärner.
Päikesepaneelid saab paigaldada nii katustele, fassaadidele kui maapinnale. Energogeni juhatuse liige Juhan Toots ütles, et kõige tootlikum on päikeseelektrijaam siis, kui päikesepaneelid on suunatud lõunasse. «Kõige rohkem toodab päikesejaam elektrit märtsist oktoobrini, kui pilvi on vähem ja päike käib kõrgemalt. Madalama päikesega töötavad hästi kõrgema kaldenurgaga paigaldatud paneelid, näiteks sobivad selleks hästi seinale paigaldatud paneelid,» sõnas Toots. Päikesejaamu on võimalik paigaldada erineva kattega katustele – terasest, kivist, eterniidist ja bituumenist katustele. Tootsi sõnul on kogu protsessi pikkus konsultatsioonist kuni paigaldatud ja seadistatud päikeseelektrijaamani hinnanguliselt kolm kuni viis kuud.
Rääkides võimalikest riskidest päikeseelektrijaama valikul, siis kõige olulisem on, et päikesejaam oleks projekteeritud ja teostatud usaldusväärse- ning kogemustega partneri poolt. Päikesejaama asukohavalikul tuleb jälgida kõrvalasuvate objektide varje, mis võivad jaama tootlust vähendada. Päikesepaneelide eluiga on 30 pluss aastat, ent iga paari aasta tagant peaks laskma spetsialistidel jaama üle vaadata ja vajadusel hooldada. Looduslikult aitab paneele puhastada vihm ja talvel lumi. Energogen OÜ põhitegevus on taastuvenergialahenduste müük ja paigaldus. Ettevõte pakub konsultatsioone, tasuvusanalüüse, projekteerimist ja paigaldust – klient saab kõik ühest kohast. Energogen on tegutsenud taastuvenergiaturul üle kümne aasta, mille vältel on välja ehitatud üle 460 päikeseelektrijaama koguvõimsusega 13 MW. Ettevõte on veendunud, et päikeseenergial on Eestis suur potentsiaal. Rõõm on näha, et paljud koduomanikud ja ettevõtjad on leidnud võimaluse, et päikesepaneelide abil oma energiasäästu ja sõltumatust suurendada ning samal ajal oma rohelist jalajälge vähendada.