Inverterid

Päikesejaama inverter on elektriseade, mis muundab päikesepaneelidest saadava alalisvoolu tarbijatele sobivaks vahelduvvoolu energiaks.

Kuna päikesepaneelid on alalisvooluallikad, siis ühendatakse nad meie elektrisüsteemiga läbi päikesepaneelide jaoks mõeldud inverteri. Inverteri abil saame me  majapidamise elektritarbijatele vajalikku vahelduvvoolu.

Päikesepaneeli inverterid on ühe- ja  kolmefaasilised. Enimkasutatavad päikesejaama inverterid on võimsusega 2 kW kuni 50 kW. Ühefaasilised inverterid on reeglina kuni 3kW. Selles alagrupis on veel eraldid teemana ka mikroinverterid.

Hübriidinverterid on akude lisamise võimalusega, mis töötavad tavaolukorras päeval  päikesepaneelidest laaditud elektriga päeva pikendajana ja annavad võimaluse saada elektrit elektrivõrgu elektrikatkestuse korral.

Suuremate päikeseparkide puhul on saadaval suure võimsusega inverterid.

Millist inverterit valida?  See sõltub mitmetsest asjaoludest nagu, alustuseks kui suur on meie aastane elektriarve, mida me sooviksime oma päikesejaama tootlusega kompenseerida. Kas võrguettevõte lubab meile soovitud võimusega inverterit? Kui ei luba, siis võib päikesejaama suuruse valida vaid oma igapäevast elektrivajadust silmas pidada, mida päikesepaneelidest kompenseerida. Sellise päikesejaama suurus jääb koduomanikel tavaliselt 3-5kW vahele. Kas me rahuldume “tavalise inverteriga või soovime ka kasutada oma toodetud elektrit akudest õhtusel ajal või voolukatkestuse korral. Kui päikesepaneelide paigutus katusele on on mitmetele erinevatele kaldpindadele või katusel on palju varje tekitavad korstnaid, ventilatsiooni või kliimaseadmeid kne siis tuleks kasutada opptimeerijatega inverteried või valikus on ka mikroinverterid , mis võimaldavad seda probleemi minimaliseerida.

Hoonetes paigaldatakse inverter üldjuhul seinale. Selleks on tarvis keskmiselt 1m²  seinapinda. Soovituslik on kasutada mitte-eluruumi, kuna töötamisel tekitab inverter veidike müra. Näiteks garaaž, tehnoruum või pööning on hea valik.

Maapinnale paigaldatud päikeseelektrijaama inverterid paigaldatakse üldjuhul päikesepaneelide alla paigaldusraamide külge. Inverterid on ilmastikukindlad, mistõttu välistingimustes töötavad suurepäraselt.

Paljude tootjate valikus on ka hübriid inverterid, mis saab ühendada akupargiga, salvestamaks päeval kogutud energiat. Akudesse salvestatud elektrienergiat on võimalik tarbida õhtusel või öisel ajal, kui päikesepaneelid enam ei tooda. See võimaldab maksimaalselt ära kasutada oma toodetud päikesejaama elektrit ning seeläbi vähendada elektriarveid. Ka akupangaga varustatud päikesejaama inverter katkestab elektritootmise automaatselt voolukatkestuse korral. See on turvalisuse huvides, et me ei jätkaks tootmist loodusõnnetuse või liinihooldus tööde ajal, aga on ka seadmeid, mis võimaldavad ka omaks otstarbeks elektrit toota, kui seda siiski soovime.

Kasutame firmade Solax, ABB, FroniusHuawei, SolarEdge , Goodwe, Hoymiles invertereid.

Optimaalsed lahendused